2017-Rokiem Wisły

 

"Wisło szara, nie zamieniłbym cię

na dumną Tamizę,ani zawrotną Niagarę,

ani tajemniczą Zambezi ani magiczny Ganges.

Tamte może stokroć piękniejsze,

mówiłyby do mnie językiem,

którego nie rozumiem.
Wisło szara, kocham twe brzegi,

porosłe krzywą wierzbiną,

która przegląda się w twych nurtach,

kocham twe piaski i gwiazdy,

które kąpią się w twych wodach."

                            Janusz Korczak 1914

Czytaj więcej...

Astrid ze Szwecji

Astrid Lindgren

      Ta szwedzka autorka literatury dziecięcej  obchodzi w tym roku 110 rocznicę urodzin.

 Debiutowała  dosyć późno, w wieku 37 lat, książką Zwierzenia Brit-Marii. Powieść  bardzo spodobała się młodym czytelnikom i autorka rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. 

 

Czytaj więcej...

Na święta Bożego Narodzenia

  Drodzy czytelnicy,

są takie książki, które najchętniej  czytamy tylko raz w roku i właśnie do nich należą  książki związane z Bożym Narodzeniem. Wnoszą  one w nasze serca ciepło i radość, i to w nich odnajdujemy klimat świąt.  Wtedy też zaczynamy czekać na święta z utęsknieniem marząc, aby czas oczekiwania na nie szybko minął. Na wystawce w bibliotece  szkolnej znajdzie propozycję właśnie  tych świątecznych  tytułów.

W Dniu Pluszowego Misia

    Biblioteka  szkolna  zachęca do wypożyczania kultowych książek , których głównymi bohaterami są misie. Propozycje ciekawych opowiadań, bajek i wierszy  znajdziecie na wystawce  promującej  Dzień  Pluszowego Misia .

Zapraszmy do lektury!

Od Zesłańca do Marszałka

    Znalezione obrazy dla zapytania józef piłsudski grafika obrazy11 listopada 2016 roku  przypada  98  rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto to jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku? Jaką  historyczną rolę pełnił  w tych wydarzeniach Józef Piłsudski? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź zapoznając się z ksiązkami i  materiałami umieszczonymi na wystawce w czytelni.


Październik -Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Projekty  czytelnicze  związane z  obchodami  MMBS 2016

 

·       Współpraca  z siecią bibliotek-wyjście do Filii nr 15 Książnicy Podlaskiej   /uczniowie  kl.III/

·       Konkurs plastyczny  dla uczniów kl. II-VI pt.  „ Książka porusza”

·      Spotkanie-gawęda literacka  p.Anny Janickiej p.Jarosława Ławskiego - historyków literatury UwB

      w roku Henryka  Sienkiewicza  /ucz. kl. V-VI/ 

·       Spotkanie autorskie  z Tomaszem Szwedem autorem cyklu książek „Klinika małych zwierząt”  w SP nr 2

       w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami

·      Akcja czytelnicza  …w kolejce  do  przeczytania”

·       Wojewódzki Konkurs Poetycki „ Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”  org. przez SP nr 21

Z a p r a s z a m y !

Zaproszenia do biblioteki

    Podczas zajęć  w bibliotece  grupa ucz. z klasy  IIIb i IIIe wykonała zaproszenia ,które otrzymają uczniowie  klas drugich - przyszli użytkownicy  biblioteki szkolnej. Pomysłowe, bardzo kolorowe prace  powstawały z wykorzystaniem różnorodnych materiałów papierniczych. Mamy nadzieję ,że będą one  zachęcały  naszych najmłodszych czytelników do cotygodniowych  wizyt   w  bibliotece.  

Podróże z lekturą

   Zapraszamy  czytelników  do   wspominania wakacji i "podróżowania " z ciekawą literaturą . Zaprezentowane na wystawce Czytam bo lubię  tytuły, na pewno zainteresują tych wszystkich , którzy lubią przygody i  podróże do  niezwykłych, fascynujących  miejsc.

Życzymy przyjemniej  lektury!

Foto collage

          5 kwietnia grupa   uczennic z kl.IIId, IIIa i IIIc przystąpiła do wykonania pracy plastycznej "Foto collage -Książki naszych marzeń". Wykorzystując zdjęcia przedstawiły niezwykle barwny collage  inspirowny  przeczytanymi lekturami z projektu czytelniczego " Książki naszych marzeń".Gratulujemy  grupie pomysłu i inwencji artystycznej.  Praca dekoruje przestrzeń  biblioteki szkolnej.

Rok Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz, źródło: Polona.pl   

      Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że   w tyym roku wypada  100 rocznica śmierci pisarza.

Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń.

  H. Sienkiewicz jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy.  W 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

W bibliotece szkolnej możecie obejrzeć  wystawkę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi, uzsykać informacje na temat życiorysu pisarza oraz zapoznać się  z  jego dorobkiem literacki. Prezentujemy najchętniej czytane książki :W pustyni i w puszczy,  Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski, Potop, Krzyżacy, Quo vadis i wybór nowel.

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będzie lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku