Przekonali się o tym uczniowie ze świetlicy, podczas kolejnych zajęć z Klubu Młodego Odkrywcy. Uczniowie nasypali sody oczyszczonej do balona, a następnie nałożyli go na szyjkę butelki, w której znajdował się ocet. Następnie unieśli balonik i wysypali jego zawartość do butelki. Balon zaczął nabierać objętości. W wyniku połączenia substancji wytworzył się dwutlenek węgla, a balon pod wpływem zachodzącej reakcji sam się pompuje.
Opracowała: Izabela Wojtala
Dzieci ze świetlicy polecają wykonanie doświadczenie, które może zaskoczyć niejednego małego odkrywcę. Potrzebujemy tylko 5 zapałek i kilka kropli wody. Każdą zapałkę należy przełamać na pół tak, aby jej nie rozerwać. Następnie ułożyć w kształcie gwiazdki. W środek figury wlewamy kilka kropel wody. I już po chwili zapałki zaczynają się poruszać, aż utworzą gwiazdę. Zapałki poruszają się za sprawą ciśnienia turgorowego. Woda wypełnia zgniecione komórki i wywiera na nie ciśnienie co powoduje zmianę kształtu zapałki.
Opracowała: Izabela Wojtala
We wtorek 10 stycznia w świetlicy szkolnej tworzyliśmy ,,tęczowe mleko”. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy: mleka, barwników, płynu do mycia naczyń oraz patyczków higienicznych. Najpierw należało nalać trochę mleka do talerza, następnie wlać do niego kilka kropel barwników, a na koniec dodać zamoczony w płynie patyczek. Kolory pojawiły się i rozpływały po talerzu, zamieniając się w tęczę. Barwniki mają mniejszą gęstość niż mleko, więc pozostają zawieszone pomiędzy molekułami tłuszczu. Płyn do mycia naczyń rozbija molekuły tłuszczu i pozwala barwnikom rozprzestrzenić się w mleku. Było to ciekawe doświadczenie dla uczniów.
Opracowała: Izabela Wojtala
Kilka dni obserwacji, dały nam wyniki doświadczenia.
Po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki.
W ciągu następnych dni kryształki rosły.
WNIOSKI: Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji
i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce.
Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
Opracowała: Izabela Wojtala
Dzieci ze świetlicy przeprowadzili eksperyment z kryształkami soli. Z ciekawością będziemy czekać na nasz efekt "solinek", który uzyskamy po kilku tygodniach. Czas i temperatura wpłynie na wielkość kryształek. Przez kolejne dni zobaczymy wspaniałe kryształki soli.
Opracowała: Izabela Wojtala
Dnia 6 grudnia 2022 r. w świetlicy wykonaliśmy doświadczenie ,,tornado w słoiku". W tym doświadczeniu wykorzystaliśmy: słoik, wodę i płyn do naczyń. Dobrze zakręcony słoik, trzymając za zakrętkę, należy energetycznie kręcić, tak by wprowadzić słoik w ruch obrotowy. W efekcie w słoiku powstało ,,tornado" – gwałtownie wirująca kolumna powietrza. Doświadczenie to bardzo podobało się dla uczniów.
Opracowała: Izabela Wojtala
21 listopada 2022 r. po raz kolejny nasi mali naukowcy ze świetlicy wykonali nowe doświadczenie. Tym razem była to wędrująca woda. Doświadczenie obrazujące przemieszczanie się wody po papierowych ręcznikach. Woda wędruje pomiędzy szklankami i zmienia kolor, a uczniowie mogli zaobserwować jak powstały nowe odcienie poprzez mieszanie barw. Efekty były dla uczniów zaskakujące.
Opracowała: Izabela Wojtala
Nasi mali naukowcy ze świetlicy w dniu 25 października 2022 roku przeprowadzili kolejne ciekawe doświadczenie ,,tańczący olej". Przygotowaliśmy przezroczyste naczynie. Nalaliśmy do niego wodę, olej oraz dodaliśmy kakao lub kawę. Aby olej zaczął tańczyć musieliśmy powoli wsypywać sól. Okazało się, że olej jest lżejszy od wody i zostaje na powierzchni. Sól opadając na dno zabierała ze sobą cząsteczki oleju, które uwalniały się i wracały na powierzchnię. Doświadczenie sprawiło dzieciom dużo radości.
Opracowała: Izabela Wojtala
Za nami kolejne spotkanie z Klubem Młodego Odkrywcy, które odbyło się 18 października w świetlicy. Wykonane były kolorowe wodne wulkany, których erupcja zaskoczyła nasze dzieci. Do wykonania eksperymentu potrzebujemy: wody, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz barwnika. Wybuch był ekscytujący i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci.
Opracowała: Izabela Wojtala
Wszyscy wiemy, że w otaczającym nas świecie nieustannie zachodzą różne zjawiska i procesy chemiczne. Najlepszym sposobem, aby je zrozumieć są eksperymenty. We wrześniu w świetlicy odbyły się zajęcia z Klubu Młodego Odkrywcy. Najbardziej ekscytujące były eksperymenty: ,,co pływa, co tonie?" oraz ,,rozkwitająca lilia wodna". Prezentowane doświadczenia wzbudziły duże zainteresowania wśród dzieci. Z wielkim zainteresowaniem przeprowadzili obserwacje, zadawały pytania oraz rozmawiali o zmianach jakie zaszły.
Opracowała: Izabela Wojtala
Strona 1 z 3