Tydzień Edukacji Globalnej 2019

4

18-22 listopada 2019 roku to Tydzień Edukacji Globalnej na całym świecie. W tym roku pod hasłem: „Pobudka. Ostatni dzwonek dla klimatu”. W naszej szkole również o tym rozmawialiśmy.

Klasa 3a pod kierunkiem p. Iwony Sadowskiej, po wspólnej dyskusji oraz zajęciach o paliwach kopalnych, przygotowała plakaty pt. „Nasza szkoła może być EKO” oraz odbyły się również warsztaty tworzenia ekologicznych bajeczek.

Grupa uczniów klas 6,7 i 8 zapoczątkowała spotkania pod hasłem: Młodzież dla klimatu. Wspólnie podejmują inicjatywy mające na celu uświadomienie społeczności szkolnej skutki zmian klimatycznych oraz działania, które może podjąć każdy z nas. Spotkania odbywają się w piątki o godz. 11.20 w sali 110. Grupa najbardziej zaangażowanych uczniów przygotowuje film pt. „Nasza szkoła jest EKO” pod kierunkiem p. Justyny Zdrodowskiej oraz p. Mariusza Ogryzko.

Przedstawiciele klas 6,7 i 8 wzięli udział w spotkaniu w SP 43 im. S. Kossak pt. „Biblioteka Osobowości Globalnych”. Pogłębili swoją wiedzę o przyczynach i skutkach zmian klimatycznych na świecie i na Podlasiu. W grupach, razem z uczniami z innych szkół, przygotowali hasła i transparenty proekologiczne i nawołujące do natychmiastowych działań w sprawie klimatu. Wspólnie przygotowali protest.

Na lekcjach biologii, chemii, etyki oraz zajęciach z wychowawcą również poruszana była tematyka zanieczyszczeń i zmian klimatycznych.

Nasza szkoła wzięła też udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

Skąd pochodzi czekolada? W jaki sposób trafia ona do naszych sklepów? Na te pytania próbowała znaleźć odpowiedź klasa I a. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Tosia odkrywa czekoladę”, która przedstawia niezwykłą podróż tytułowej bohaterki. Zapoznały się z procesem produkcji czekolady i zrozumiały na czym polega Sprawiedliwy Handel (Fair Trade).

Na warsztatach Euroweek w Międzygórzu uczniowie poznawali piękno i kulturę krajów azjatyckich poprzez udział w prezentacjach i tańcach z wolontariuszami, min. z Wietnamu, Indonezji, Turcji.

Mam nadzieję, że razem będziemy działać przez cały rok!

1320191121 122317 HDR resizedIMG-20191122-WA0000 resizedIMG 20191123 00532720191121 125114 HDR resized2IMG-20191120-WA0006 resized