DZIEŃ KSIĄŻKI

Bohaterką  dnia 23 kwietnia jest książka - towarzyszka w radosnych i smutniejszych  chwilach -edukująca, bawiąca, wzruszająca.  Co warto wiedzieć:

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930,od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, od 2007 roku – także w Polsce.

 

Tegoroczne hasło święta książki brzmi: Czytanie uszczęśliwia. Na naszej wystawce znajdziecie książki z różnych dziedzin, które dostarczają nie tylko  dobrej zabawy, ale wyposażają w przydatną  wiedzę.

Miłej i  pożytecznej lektury!