Quiz wiedzy - wiersze Jana Brzechwy

13 grudnia 2016 r.

 

Pewnego zimowego poranka w świetlicy nr 2 zapanował wielki rumor. W progach szkolnych stanęły ekscentryczne Kaczki Dziwaczki,  wystrojone Kijanki, elegancki Żuk, Kwoka, która widziała świat z wysoka i Sum wąsaty, znakomity matematyk - bohaterowie wierszy poety dziecięcej radości - Jana Brzechwy. Nie tylko maluchy, ale również  rodzice i dziadkowie wiedzą, że nad rzeczką opodal krzaczka, mieszkała Kaczka Dziwaczka, że na tapczanie siedział leń, a w kącie stała Samochwała, i że to wszystko, to są rzeczy niesłychane...

 Powodem niecodziennych odwiedzin przez postacie z wierszy był Quiz czytelniczy pt.:

„W świetlicy się nie nudzimy, z wierszami Jana Brzechwy świetnie się bawimy".

 

Panią dyrektor, rodziców i uczestników konkursu przywitał prowadzący spotkanie -  Jakub Szerszeń, który przypomniał kim był znany i lubiany przez wszystkich autor.

 

Natomiast kółko teatralne przedstawiło najbardziej znane wiersze poety.  Wesołe prezentacje uświetniły przebrania młodych aktorów, dla których był to pierwszy występ w życiu. Stąd emocje były naprawdę  gorące, jednak wszyscy, mimo delikatnej tremy deklamowali wspaniale.

 

 

 

Na koniec młodzi artyści zaśpiewali wspólnie: "Na wyspach Bergamutach" i rozpoczął się kolejny etap wyjątkowego spotkania QUIZ.

       W części konkursowej brały udział  cztery reprezentacje klas trzecich, które zmagały się zarówno w zadaniach badających znajomość treści, jak i konkurencjach zręcznościowych.

 

 

 

 Pierwsza potyczka dotyczyła wiersza pt. "Na straganie". Uczniowie otrzymali kompozycję warzywną, zadaniem drużyn było rozpoznanie warzyw, których nie było w wierszu. Oczywiście bystrzy uczestnicy szybko uporali się z podchwytliwym zadaniem i sprawnie odpowiadali na kolejne pytania. Świetnie też każda z drużyn poradziła sobie z zadaniami przy mapie.

Najszybszą drużyną, która jako pierwsza nawlekła nitkę na igłę, była reprezentacja kl. IIIb. Zawodnicy doskonale poradzili sobie także w kategorii "gra planszowa".

 

  

 

 

Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani, przed quizem odbył się cykl zajęć dotyczących twórczości Jana Brzechwy. Podczas zajęć powstały prace plastyczne, które ilustrowały wybrane wiersze. Można było  je podziwiać w świetlicy  - na wystawie, która stanowiła dekorację. Pasjonaci czytelnictwa też w domu przygotowywali się do wystąpienia w konkursie.  Poziom wiedzy naszych wychowanków był naprawdę wysoki, co pokazała wyrównana punktacja. W efekcie zmagań quizowych pierwsze miejsce zdobyła klasa IIIc,  drugie klasa IIIb i IIIe trzecie klasa IIId.

Gratulujemy dzielnym uczniom i  zapraszamy do za rok!!!