Orszak Trzech Króli 2015

               trzej-krolowieWłączając się w inicjatywę Urzędu Miasta Białegostoku oraz Rady Ruchów Katolickich nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w imprezie religijno-kulturalnej. Orszak Trzech Króli odbył się  w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2015 r. Pragnęliśmy w ten sposób dać odpowiedź na ewangeliczną zachętę: Idźcie i głoście, a także  daćźwyraz naszej wiary i zakorzenienia w kulturze chrześcijańskiej.

Przygotowania trwały przez cały Adwent. W dniu orszaku zgromadziliśmy się o godz. 11.30 przy białostockich Plantach, gdzie uczestnicy założyli papierowe korony oraz czerwone stroje na znak przynależności do orszaku Króla Europejskiego. Następnie przeszliśmy kolumną na plac przed Pałacem Branickich, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Orszaku przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Białostockiej Henryka Ciereszkę i prezydenta Białegostoku  Truskolaskiego.

Przy dźwiękach kolęd, których teksty wszyscy uczestnicy otrzymali w wydrukowanych specjalnie na ten cel śpiewnikach, orszak przeszedł przez bramę pałacową i przemaszerował pod kino Forum, gdzie odbył się pierwszy postój. Wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii o zwiastowaniu pasterzom dobrej nowiny o Nowonarodzonym Zbawicielu, zilustrowanego scenką dramatyczno-baletową. Kolejny postój miał miejsce na Placu Uniwersyteckim, gdzie zaprezentowano scenkę związaną z przybyciem Trzech Mędrców do króla Heroda. Stamtąd ulicą Lipową dotarliśmy na Rynek Kościuszki, gdzie przed katedrą czekała na nas Szopka Betlejemska. Królowie złożyli swe symboliczne dary przed Dzieciątkiem Jezus, a uczestnicy wyrazili duchową łączność z nimi wznosząc okrzyki dotyczące pokoju i dobra w polskich rodzinach. Wysłuchaliśmy kolejnych przemówień i życzeń księdza biskupa i pana prezydenta i zaśpiewaliśmy ostatnią kolędę.

Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w tegorocznym Orszaku Trzech Króli.

Opracowanie: Joanna Pisarska